Typy pleti

Diagnóza pleti rozhoduje o výběru vhodných kosmetických přípravků. Typ pleti každého člověka je určen dědičnými dispozicemi, během života se však mění.

Typy pletí mohou mít různé vlastnosti dané věkem, povětrnostními vlivy, životním prostředím, hormonální nerovnováhou, životosprávou daného jedince, nemocí, stresem, změnou životních zvyklostí  a stylu atd. Velmi důležitou roli na kvalitu dané pleti hraje péče o pleť a zvyklosti v péči o pleť.

Společné možné nedostatky všech typů pletí jsou: různá míra citlivosti, pocit pnutí, dehydratace pokožky a šupinatění, zánětlivé změny na kůži, tvorba vrásek, sklony k tvorbě nečistot, změny na povrchu pokožky apod.

Základní typy pleti:

Každý z těchto typů pletí může zároveň být pleť citlivá i zralá.

Nepodcenit prevenci!

Biologické stárnutí pleti začíná obvykle od 25. roku věku. Je proto důležité začít s krémy hydratačními (dle typu pleti), abychom zabránili předčasnému vysušování pleti a tím vzniku jemných vrásek, které se v dalších letech prohlubují.

Mladá zdravá pokožka (do 25. – 30. roku věku, záleží na typu pleti) je pevná, pružná a dobře hydratovaná.

Přibližně od 30. roku věku  začíná kůže vykazovat určité známky stárnutí (záleží na typu pleti, suchá stárne rychleji, mastná nejpomaleji) – jemné nenápadné vrásky, suchost a lehký pokles pevnosti a pružnosti.

Po menopauze se u žen výrazně snižuje hladina estrogenů a tím se více a rychleji snižuje funkce mazových žláz. Pleť stává sušší a tenčí, objevují se hluboké mimické vrásky, propadliny a změny pigmentace.

Péče o pleť

3 základní kroky každodenní péče o pleť:

  • čištění
  • tonizace
  • péče

Pro každý typ pleti je nutné zvolit vhodné produkty k čištění – aby se pleť zbytečně nevysušovala nebo nedráždila (např. v případě citlivé pleti). Specialisté důrazně doporučují používat pleťové tonikum vždy po čištění.

Následným krokem je použití vhodné řady péče o pleť ve formě denního/nočního krému a očního krému, který má složení speciálně vyvinuté pro jemnou a citlivou pokožku očního okolí.

Při aplikaci pleťového séra je vždy potřeba dbát na způsob použití. Alespoň jednou týdně pak specialisté doporučují používat pleťové masky (čistící, hydratační, apod.).

Ošetření pleti peelingem se doporučuje maximálně jednou týdně a vyžaduje opatrnost a jemnost při aplikaci. Po použití peelingu je rovněž vhodné pleť tonizovat pleťovým tonikem a poté pokračovat péčí.